12. June 2018

Dnešná návšteva Košíc bola už tretím výjazdom za zberom podpisov pod petíciu. Vždy to bolo v spojitosti s inou mojou aktivitou v Košiciach. Raz som mala prednášku v rámci Ekotop filmu, inokedy som diskutovala na odbornej konferencii SAMOŠKA a dnes som školila obchodníkov v rámci projektu Na veku záleží.

Krásne počasie ničím nenaznačovalo, že zachvíľu príde pohroma. Zrazu sa zdvihol vietor. Petičný stánok kúsok vzlitol a následne sa s veľkým rachotom zrútil na chodník. Musela som ho zbaliť a zbierať podpisy len s hárkom v ruke. 

Okoloidúci boli milí. Tak, ako vždy na Hlavnej :))  Dnes však bola ústredná téma iná ako minule. Týkala sa výpočtu dôchodkov živnostníkov, ktorí nezaťažovali štát, ale starali sa sami o seba. Keď si mohli dovoliť sebe vyplácať iba  minimálnu mzdu, tak aj dôchodok sa im vypočítavl z minimálnej mzdy. Cítia to ako nespravodlivé, keď mnohí, ktorí zneužívajú náš sociálny systém, nepracujú, aj keď by mohli a dostávajú rôzne dávky. Zaťažujú štát, teda skladajú sa mi pracujúci občania na podpory, ale dôchodok sa  im vypočítava z priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Toto cítia ako nespravodlivosť. Zamyslime sa nad tým!

Nakoniec som musela odísť, lebo vietor fúkal tak silno, že bral slová ľuďom z úst.