20. September 2017
 
Budem rada, keď ma budete aj vy upozorňovať na takéto miesta, ktoré potom navštívim a spropagujem ich v aktualitách tohto webu.
Zostala som dlžná urobiť tak z môjho rodného kraja, teda z prvého výjazdu do Martina. Rozmýšľala som, čo vyberiem a nevedela som sa rozhodnúť, lebo ako turistka a milovníčka kultúry a histórie som bola na veľa miestach „Turčianskej záhradky“.  Tak som si povedala, že sa vyberiem  na miesto, kde som ešte nebola. Nemám sa čím chváliť, ale tým miestom je Záborie, kde sa narodil môj pra, pra, pra ujo,  Jonáš  Záborský,  slovenský básnik, prozaik, dramatik, historik, novinár, pedagóg,  evanjelický a neskôr rímskokatolícky kňaz a teológ.  Nie že by som nikdy v Záborí nebola. Naopak, často som sa tadiaľ preháňala na bicykli, ale jeho pamätnú izbu som navštívila až teraz, v zrelom veku. Niečo o ňom som sa dozvedela aj od starého otca, hlavne to, čo sa nepíše oficiálne,  niečo v škole, niečo v pamätnej izbe. Tak som sa teraz pozrela, čo sa píše o Jonášovi Záborskom aj vo Wikipédii. Uff! Klobúk dolu. A to sa dožil iba 64 rokov. Mám čo doháňať, pomyslela som si...
Teraz mi napadlo, vtedy,  ako  som sa obhajovala v predchádzajúcom texte tým bicyklovaním, že Vám predsa len niečo odporučím. Vyberte sa do Turca na bicykel a to rovno na celú dovolenku. Alebo začnite aspoň víkendom a vrátite sa opäť, to som presvedčená. Sú tu úžasné doliny, kde vedie cesta  popri zurčiacich potokoch, niekedy ju lemujú strmé úbočia s vápencovými skalami, inokedy pozvoľné brehy pokojných lesov. Popod Veľkú Fatru sa vinie ideálna cesta pre bicyklistov, cesta SNP, ktorá spája dediny a ňou sa dostanete na farmy so zvieratkami a s domácimi produktmi, stretnete aj divú zver a nechcem strašiť, ale ak budete mať šťastie, tak aj medvedíka.  To isté hľadajte aj v horách Malej  a Lúčanskej Malej Fatry. Zastavte sa pri zrúcaninách hradov, občerstvite v studničkách plných medokýšov, započúvajte sa do zurčiacich vodopádov,  šumenia stromov,  vôní lúk. Po športe si môžete odpočinúť aj v kúpeľoch v Turčianskych Tepliciach s pravou minerálnou a liečivou vodou. V zime vymeňte bicykel za lyže a bežky a môžete sa na tento kraj tešiť celoročne. No, nedá sa to takto všetko v skratke vymenovať, ale nezabúdajme, že Turiec a Martin bolo kultúrnym centrom Slovákov, takže aj milovníci týchto pamätihodností si prídu v tomto kraji na svoje.

Fragment zvonu s erbom rodiny Záborských


erb.jpg